Budka 2023

   

5.000 

1 skladem

SKU: 006/23
Kategorie:

Popis

Budka 2023

 

CENA 5 000,- Kč

 
Modřinky v bezpečí i bez fyzického poškození stromu – 2023

 

S tímto produktem se lze opět na živo seznámit v Kraslicích v ul. Pod nádražím, kde je již téměř 2 roky a stabilita upevnění se ukazuje, vzhledem k rozpínání stromu v zimních měsících, jak udržitelná a nepříliš nutná se nějak konkrétně o tento produkt starat více, než o běžné budky.

Snad výhodou je, že tato budka je z materiálu, který byl použit z odřezků na místní pile, že těsnění bylo použito silikonem, tedy k upevnění byl použit řetěz se špalky k utemování pevnosti a pokud již za dva roky měla tato budka své obyvatele se neodvážím napsat, vzhledem k tomu, že jsem osobně žádného neviděl.

Tento problém by ovšem vyřešila kamera on-line, která by mohla dělat radost dětem třeba ve škole, či školce a nebo u Vás, pane, doma.

Modřinka  je vlastně další zástupkyně z party českých sýkor – má oproti své zdatnější „sestřenici“ sýkoře koňadře o trošku menší tělíčko (11,5 cm), je téměř o polovinu lehčí (13 g) a vyskytuje se u nás v mnohem menším počtu. Její početní stavy v ČR se odhadují na 0,8 – 1,6 milionu párů. [1] Při setkání ji poznáte naprosto bezpečně – černý límec, bílé tváře a černý proužek přes oko sice připomínají koňadru a na rozdíl od ní má modřinka na temeni hlavičky azurově modrou čepičku s bílým lemem. I tělíčko hýří barvami. Hřbet je zelenošedý, křídla jsou modrá s jedním bílým proužkem, bříško zářivě žluté s neúplným černým proužkem. (Koňadra má proužek na bříšku úplný a velmi výrazný.) V keřích se tak velice hbitě pohybuje překrásný zářivý drahokam.

Modřinka je z hlediska obývaného prostředí stejně přizpůsobivá jak koňadra. Můžeme ji nalézt v listnatých i smíšených lesích, křovinatých lemech, v zahradách nebo parcích. I ona hnízdí 1 – 2krát ročně v dutinách. Chceme-li vybudovat budku výhradně pro ni, nesmí průměr vletového otvoru překročit 3 cm, jinak ji z garsonky s největší pravděpodobností vyžene dominantní sestřenice koňadra popř. kamarád vrabec. Hnízdní biologie modřinky opět v mnohém připomíná koňadru. Hnízdo v dutině staví samotná samička z mechu, trávy a srsti, popř. peří. Nakladenou snůšku 8 – 12 vajíček inkubuje 12 – 18 dní opět samička. Po tu dobu ji krmí její partner. Přibližně po dvou týdnech od začátku inkubace se začínají ptáčata líhnout. Vylíhnutá mláďata jejich rodiče zásobují další tři neděle nejrůznějším hmyzem a pavouky. Svá mláďata modřinky provází i v dalších týdnech již mimo hnízdo. Modřinky se pravidelně zabydlují i v budkách. Modřinka na následujícím obrázku vyvedla mladé v budce na smrku, prosím.

 
 
Již odrostlejší mláďata opouštějí budku a pohybují se v korunách stromů nebo v křoví a čekají na přílet rodičů s potravou. Od dospělých modřinek se mláďata liší žlutým zbarvením na tvářích a šedou barvou později modrých peříček na temeni.
Samozřejmě záruční i pozáruční servis včetně údržby je dle zákonů ČR zajištěn, s úctou. Pokud by ovšem vyšlo najevo to, že lze dle Vašich požadavků výrobek zhotovit v Kralicích a pak vám ho třeba osobně přivést, nebude to z mé strany problém.
Děkuji

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Budka 2023“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *